04 Haziran 2013 Yazarı omer 3

Canon EOS C500 4K Kamera

Canon EOS C500 EF Mount Dijital Sinema Kamerası

EF lenslere uyumlu Canon EOS C500 Super 35 Sinema Kamera Gövdesi, Dünya’daki 4K cinema prodüksiyonu çılgınlığına Canon’un ilk cevabıdır. Daha önce çıkan Canon EOS C300 kamera için geliştirilmiş, Super 35mm ebatlı büyük, yüksek çözünürlüklü (Efektif 8.8Mp) CMOS sensörün bütün avantajlarını 3G-SDI çıkışı üzerinden 4K RAW olarak size sunar.

Canon EOS C500’ün gövde yapısı da Canon EOS C300 ile ortaktır. Etrafında tümsekler olan büyük ve kolay erişilebilir tuşlar özellikle dijital sinema sanatı için düşünülmüştür. 60 fps’ye kadar hızlarda 10bit 4K RAW data akışı, Gemini 444 harici kayıt cihazı gibi uygun harici kayıtçılar tarafından tam çözünürlükte kaydedilebilir. Yatay çözünürlüğü yarılayan 4K half RAW, seçeneği ile 3G SDI çıkışından harici kayıtçılara 120fps’ye kadar hızlarda kayıt imkanı bulunmaktadır.

Canon EOS C500’ün sinema filmi iş akışlarına tam olarak uyumluluğu test edilmiştir. 4K RAW Data harici kayıtçı üzerinde kaydedilirken, kameranın tümleşik CF kayıtçılarında sahne sonlarında hiç vakit kaybetmeksizin offline kurgu yapabilmek için 50Mbps proxy dosyalar oluşturulmaktadır. Canon EOS C500 üzerinde ayrıca, post prodüksiyon aşamasında en geniş renk düzeltim aralığını sağlamak amacıyla, resmin çok yüksek ve çok düşük pozlanmış bölgelerinden dahi mükemmel tonal detay almaya imkan tanıyan, geniş dinamik alan sağlayan Canon Log Gamma modu bulunur

Canon EOS C500 EF lens uyumluluğu ile Canon’un fotoğraf aleminde var olan lensleriyle uyumluluğunun yanı sıra yeni yeni filizlenmeye başlayan Canon’un EF serisi S35 sinema zoom ve prime lensleri ile de uyumludur. Bu yeni seri lensler kameramızın 3 perfore S35 sensörü ile tam bir uyumluluk içerisindedir. Kamera gibi bu lensler de sinema uygulamaları için özel geliştirilmiş olup, eğimli dış yüzeylerinde metre veya feet olarak kazınmış değerleri ve lens değiştirirken mattebox ve follow focus ile en az uğraştıracak şekilde eşit çapta tasarlanmış lenslerdir.

Canon Super 35mm CMOS Sensör
3 performe Super 35 formatına göre modellenmiş olan Canon CMOS sensörünün efektif çözünülüğğü 4096 x 2160 pikseldir. Sensör, yeni geliştirilmiş ve de-bayering yapmaya gerek kalmaksızın, RGB sinyalleri tüm bantgenişliğinde okuyabilen teknolojiye sahiptir.
RAW 4K Output
Canon EOS C500 sadece tek bir 3G SDI çıkış üzerinden 60fps hıza kadar tam bayer encode edilmiş 4K RAW (4096 x 2160 piksel) daha akışını çıkışa verebilir. Kameranın 2 3G SDI çıkışı da kullanıldığında 120fps hızlara çıkmak mümkündür. Ancak 120fps hızında sensörden okunurken yatay çözünürlük yarılanmakta, daha sonra interpole edilerek yine 4096 x 2160 piksel çözünürlükte kaydedilmektedir.
Canon Log Gamma
Canon Log gamma modunda çalışan sinema sanatçıları film çekerken alışageldikleri ve benimsedikleri pozlama değerleri ile çalışmaya aynen devam edebilirler. Bu doğrusal olmayan çevrim fonksiyonu Canon EOS C500’den gelen dijital görüntülerin, post prodüksiyon aşamasında bir S35 filmden taranmış (modern DI processing) görüntülerle benzer şekilde ele alınmasını sağlayan bir özelliktir. Sensörden örneklenen datanın yeni bir düzenle işlenmesi sonucunda Canon Log elimizdeki resmin gerek çok parlak, gerek çok karanlık noktalarında bile mükemmel tonal reprodüksiyonu garanti eder.
Canon EOS C500 EF Lens Mount
Kiralama firmaları ve prodüksiyon ekibinin elini zenginleştirmek amacıyla, EF uyumlu Canon EOS C500, Canon’un tüm EF lensleriyle olduğu gibi EF uyumlu tüm compact prime lensler, super telefotolar, özel tilt shift, makro ve balıkgözü lenslerle de doğal olarak uyumludur.
Canon EF Sinema Lensleri
Canon EF Sinema lensleri profesyonel sinema çalışanının tüm ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap verebilecek şekilde tasarlanıp üretilmiştir. Her Canon EF Sinema lensi modern 4K prodüksiyon standartlarını tamamiyle karşılamakla birlikte günümüzde var olan tüm HD sensörlerinin performans kriterlerinin üzerinde bulunmaktadır. Zoom lenslerde, her çekim koşulunda, keskin ve uyumlu resimler alınmasını mümkün kılan büyük asiferik mercek elemanları kullanılmıştır. Dişli “inner focus” mekanizmasıyla çerçevedeki netlik ayarındaki oynamaya dayalı görüş açısı değişimini (nefes alma) sıfır seviyesine indirmiştir. 11 kanatlı diyafrak ile netlik alanı dışında mükemmel yumuşaklıkta bir fluluk (bokeh) elde edilirken yeni geliştirilmiş cam yapısı ile de ısıl değişikliklerden kaynaklanan gövde genleşmelerinden kaynaklı işaretlemelerde oluşan tutarsızlıklarının önüne geçilmiştir. Canon EF Sinema lenslerinde gerek arkadan gerek yanlardan bakıldığında yazıların rahatlıkla okunabilmesi için açılı yüzeyler kullanılmıştır. Fokus işaretlemeleri standarttan kolaylıkla metrik işaretlemelere çevrilebilmektedir. Diyafram, zoom ve focus halkalarının sürtünmesi ise en uygun torka göre düşünülmüştür. Zoom ve prime EF Sinema lenslerinin dişli pozisyonları, çapları, dönüş açıları ve ön çapları lens değişimlerinde mattebox ve follow focus gibi aletlerin ayarlarını bozmayacak şekilde ortaktır.
Film Yapımcıları Düşünülerek Tasarlandı
Bir film sanatçısı neye ihtiyaç duyuyorsa Canon EOS C500 ona hazır olacak şekilde düşünüldü, tasarlandı ve üretildi. Basılan ve dönen tuşların akılcı dizilimi kullanımı çok kolaylaştırıyor. Tüm ayarları yaptıktan sonra bir kilit tuşuyla fonksiyon ve kayıt tuşları dışında tüm tuşları kitleyebilirsiniz. Tuşlar arasındaki küçük tümsekler tuşların yanlışlıkla aktive edilmesini engellemeye yönelik düşünülmüştür. Aydınlatılabilen arka panel loş ortamlarda tüm değerleri rahatlıkla okuyabilmenizi sağlar. Kameranın yanında veya arkadasında net olarak görülen bir “tally” lambası da vardır.
Konforlu ergonomik kontrol ve Dosya Tabanlı Prodüksiyon
Canon EOS C500’ü elinize aldığınız anda kendinizi evinizde hissedersiniz. 4 ayrı start/stop tuşu ve diğer 15 atanabilir özellikli tuş ile kameranıza sezgilerinizle kontrol edebilirsiniz.
Canon Cinema EOS sistemi Full HD proxy dosyalarını kendi üzerindeki CF kayıtçılarında, görüntü, ses ve prodüksiyon aşamasında ihtiyaç duyulabilecek kritik metadata bilgisi standart Material Exchange Format (MXF) yapısında tek bir dosyada paketlenmiş şekilde  kaydeder.
Özellikler
Image Sensor 1x CMOS sensor, equivalent to 3-perf Super 35mm
Effective Pixels Approx. 8.85 Mp (4096 x 2160)
Filter RGB primary color filter (Bayer array)
Lens Mount EF
Output Formats 4K: 10-bit RGB RAW at up to 60 fps
4K: 10-bit RGB Half RAW at up to 120 fps
2K: 12-bit RGB 4:4:4 at up to 60 fps
2K: 10-bit YCrCb 4:2:2 at up to 120 fps
QFHD: 1920 x 1080 RGB 4:4:4 12-bit or 10-bit at up 60 fps
QFHD: 1920 x 1080 YCrCb 4:2:2 10-bit at up to 120 fps
QFHD: 3840 x 2160 RGB RAW 10-bit at up to 60 fps
QFHD: 3840 x 1080 RGB Half RAW 10-bit at up to 120 fps
Proxy Video 8-bit MPEG-2 Long GOP (Canon XF codec)
4:2:2 at 50 Mb/s recording to CF card
Video Outputs 3G-SDI: 2x BNC